W ramach akcji „Życzliwa Dziesiątka” uczniowie klas 4-8 odbyli zajęcia z psychologiem na temat życzliwości pod hasłem „Człowiek życzliwy – człowiek szczęśliwy”. Zajęcia przeprowadzone zostały na godzinach wychowawczych zorganizowanych na platformie TEAMS. Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótki filmik, w którym główny bohater przeszedł ogromną przemianę. W natłoku codziennych obowiązków zajęty był jedynie własnymi sprawami, nie dostrzegał problemów innych, nie okazywał zrozumienia i życzliwości. Pewnego dnia staruszka poprosiła go o pomoc przy przejściu przez ruchliwą ulicę. Wdzięczność starszej pani wzbudziła w młodym człowieku skrywane głęboko pozytywne emocje i uświadomiła mu, jak ważne jest okazywanie życzliwości ludziom, którzy są wokół nas. Od tego czasu bohater całkowicie zmienił swoje postępowanie – stał się życzliwym, uczynnym, dobrym człowiekiem, a na jego twarzy coraz częściej gościł uśmiech. Zaczął również zarażać swoją życzliwością innych. Filmik uświadomił uczestnikom spotkania, że okazywanie gestów życzliwości ważne jest nie tylko ze względu na dobro innych, ale przede wszystkim czyni nas spełnionymi
i szczęśliwymi ludźmi.
W dalszej części zajęć uczniowie w trakcie burzy mózgów próbowali scharakteryzować człowieka życzliwego, szukając synonimów do słowa: życzliwy i tworząc kodeks człowieka życzliwego. Następnie odbyła się dyskusja na temat przejawów nieżyczliwości, z jakimi spotykają się ludzie w codziennych sytuacjach, w tym również w szkole. Uczestnicy próbowali ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe, w czasie których uczniowie wchodzili w rolę osób oceniających bohaterów przedstawionych w różnych sytuacjach. Niektóre z nich dotyczyły sytuacji szkolnych, na przykład takich, w których uczeń jest niewłaściwie traktowany przez rówieśników lub oceniany przez nauczycieli inaczej niż pozostali ze względu na problemy, z którymi musi się zmagać. Po analizie takich sytuacji uczestnicy zajęć dochodzili do wniosku, że uczniowie z określonymi problemami mają prawo do innego traktowania pod pewnymi względami, a jednocześnie wymagają szczególnej troski i życzliwego traktowania.
Przeprowadzone zajęcia niewątpliwie zachęciły uczestników do tego, aby być życzliwym. Zwróciły również uwagę uczniów na istotną kwestię, jaką jest potrzeba akceptacji i życzliwego traktowania tych, którzy borykają się ze specyficznymi problemami utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie.